הרי לכם מאמר מאת איזק אסימוב

ללא כותרת ללא כותרת פורום הסיפורים הרי לכם מאמר מאת איזק אסימוב

מציג 12 תגובות משורשרות
  • מאת
    תגובות
    • #162241 הגב
      NY
      משתתף

הדן בכתיבת מד"ב, במיוחד לטובת הכותבים הצעירים יותר שבכאן.
      הקישו על הקישור…

• #175345 הגב
      ???
      משתתף

מתי נזכה לראות מאמר שעליו יש את החותמת הגאה של ימינו? העצות של אסימוב ידועות לכל הדיוט מתחיל והן נכונות גם בשירה ובניהול אתרים(ויש בטח עוד). הבעיות האמיתיות היא שאין הרבה מה לעשות אבל כותבים בתחום המדע בידיוני נמצאים בנחיתות לעומת כותבי הפרוזה…
      (לאלה יש מדריך שראיתי לפני כמה שעות בספרייה כיצד לכתוב פיסקה מושלמת בעוד לנו יש חבורת זקנים להגנים, אם תסלחו לי, שהסיבה היחידה להצלחתם היא שהם היו הראשונים…)
      אם באנגלית קיים ספר בנושא הספרות הספקולטיבית(אליה משתייך המדע בידיוני), אנא הפעל את קשריך, אם תרצה, וזה יגיע לכותבינו או לפחות המלץ עליו באנגלית(למעט האנגלופובים שבינינו שלא מסוגלים לקרוא משפט בשפה הזאת מבלי להשתמש במילון, שלא לדבר על דיבור בה)

• #175349 הגב
      NY
      משתתף

לא היה שואל את אשר שאל, שכן:
      א. לא ספרי "כיצד תעשה" הוא צריך, אלא קריאה – והרבה
      ב. אם יתיחסו כותבי המד"ב לעצמם כאל כותבי פרוזה, לא יאלצו לחוות "נחיתות" כלשהי. נחותים יהיו רק אלה המנסים להיות כותבי מד"ב *בלי* לכתוב פרוזה, או המחפשים אחר מדריכי קסם בנושא הספרות הספקולטיבית…

• #175351 הגב
      Boojie
      משתתף

של סטיבן קינג. לא בעברית, אמנם, אבל ספר נהדר. ולמי שאוהב את קינג, גם יש בו הצצה מרתקת אל תוך חייו של הסופר (הידד למציצנות!).

• #175354 הגב
      ???
      משתתף

הדמויות בכל הספרים שאני קראתי עד כה הן טובות מראה. הסופר מתאר אותם לפרטי הפרטים המושלמים שלהם. קשה מאד למצוא ביטויים הולמים לתיאור אנשים בעלי חזות ממוצעת. חוצנים
      לעומת זאת לבטח מהווים בעיה מושלמת עבור אוצר הביטויים(איך ממציאים שם תואר ליצור כמו זה שיהלום במוחו של הקורא? התמיה אותי כמה פעמים). ייתכן וזאת בעיה שולית אבל בימינו זה כלל ברזל בכל יצירה תהיה מופתית ככל שתהיה(אלא אם אני טועה).

• #175355 הגב
      ארז
      משתתף

כבר מספר ימים שהמאמר הזה מתדפק על זיכרוני, במיוחד בהקשר לפורום הנוכחי.
      והנה ידידנו הזועם הצליח לפגוע בול.
      הייתי מעלה אותו כבר קודם, רק שלצערי לא הצלחתי להזכר היכן קראתיו, וניר הקדימני.

אחלה שבאחלה. כמובן שזקן להגן כמו אסימוב, שכל הצלחתו טמונה רק בהיותו מבין הראשונים, לא ישפיע בדבריו על כמה ממאורות הדור שכתבו כאן סיפורים, אבל אולי יימצאו מי שכן יקראו וילמדו משהו.

ואגב, בוג'י, לקרוא את קינג מומלץ בכל עת. הסופר הינו גאון, לפחות ביכולתו לרתק את הקורא לספרו. כמובן שהוא אינו משתווה לשמשות כחולות, וירוסים וחיקויי טולקין, אך בכל זאת.

• #175356 הגב
      NY
      משתתף

חברים יקרים,

גל, תבורך נשמתו העקשנית, חיפש ומצא מספר חרוזים שנהגו בידי אסימוב מיודענו, והנוגעים ישירות לעניין כתיבת סיפורי מד"ב. אלא שהוא (גל, לא א. מנוחתו עדן) הגדיל לעשות ותרגם את הנ"ל לעברית. כיוון שכך, לא נותרה לי ברירה, והוספתי את החרוזים למאמר (לאחר שעברו לעיסה רצינית במלתעותי הבוחנות).
      אתם מוזמנים, אם כן, לחזור למאמר – הקישו כאן.

ובאשר לגל – ההנהלה כבר תמצא מה לעשות בו.

• #175357 הגב
      NY
      משתתף

עד כמה אתה זקוק להרחבה דחופה של הידע הספרותי שלך. למעשה, גיבורים יפים ימצאו בז'אנרים ספציפיים ביותר (כגון פנטסיה אפית), ואף שם לא תמיד.
      דוקא ספרות המדע הבדיוני והפנטסיה מלאה תיאורי כיעור, אנושי וחייזרי. פשוט לא קראת מספיק.
      אני משאיר לשאר אנשי הפורום את מלאכת ההמלצה…

• #175358 הגב
      גל
      משתתף

מצאתי איזה ארבע­חמש שורות שלא עברו לעיסה.
      אבל באמת יצא יותר טוב ממה שאני הוצאתי תחת ידי.

• #175365 הגב
      ???
      משתתף

העוסקים בנושא זה (כתיבת מד"ב) פורסמו בספרו GOLD
      לכל המעוניינים…

• #175423 הגב
      ???
      משתתף

ההצצה אל חייו של קינג היתה נחמדה, אבל עצות הכתיבה הן ברמה מאוד בסיסית, אפילו מגוחכת מדי פעם.

מצד שני, יש אנשים שהעצות האלה יעזרו להם מאוד.

• #175424 הגב
      Boojie
      משתתף

עצות כתיבה? מה אני אגיד לך, נראה לי שאין הרבה שאפשר ללמוד מספר בתחום הזה, ואת מה שאפשר ללמוד מספר, הוא כיסה. בעיני היתה מאד מוצלחת ההצצה אל חייו של סופר, כולל הקשיים והאכזבות בהתחלה.
      ועוד דבר טוב שיצא מזה – השתכנעתי לרדת מהרעיון לנסות לפרסם את הסיפורים שלי בצורה "רצינית" (=בחו"ל). למה? כי כשהוא סיפר על מסמר הדחיות שהיה לו, ועליו הוא תלה את הדחיות שהוא קיבל, עשיתי חשבון קטן כמה זה עולה בהוצאות דואר, והבנתי שעדיף לעזוב את זה…

• #175435 הגב
      ???
      משתתף
מציג 12 תגובות משורשרות
מענה ל־הרי לכם מאמר מאת איזק אסימוב

You can use BBCodes to format your content.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

פרטים: