הקרב על לנדיס

מציג 89 תגובות משורשרות
  • מאת
    תגובות
    • #162233 הגב
      IceL
      משתתף

פרולוג

מכתב זה נכתב ע"י ג'ק רינג לחברתו, כוכב לנדיס, שנת 7000, חודש פברואר (שנת 7000 לספירת הסהנדרין, ספירה זו התחילה 3000 שנה אחרי ספירת ישו, ולכן 10,000 שנה לאחר ספירת ישו)

בון סאור יקירתי.
      אני מקווה שבריאותך טובה, ימים רעים הם על כוכב ארץ בזמנים אלו, כאשר אתם תלוים בגבישי הקרח של לנדיס, אך גם עלינו לא עוברים זמנים טובים בעבודה זאת, לפני כמה חודשים הוחלף השילטון על לנדיס, הדוכס המזוהם רימונד עשה עבודה רעה, יותר מידי אנשים מתו או נעלמו, אז עכשיו אנחנו פועלים תחת אדון מנריק, הוא לא רע כל כך, נותן לנו תנאים טובים, אבל בזמן האחרון קורים יותר מידי אסונות…

בערך במאה חפירות האחרונות ששמעתי עליהם 25 מתוכן הסתיימו בהרס, כאשר שברי הקרח הגיעו מהר מידי, ככה זה שאין לנו פנתרים מאומנים מספיק, ואז הם לא חופרים בזהירות, וגורמים לשברי קרח מהירים שמכסים אותנו האדי קרח ובאבנים קפואום למחצה, גם אני פעם הייתי שם, אבל אנחנו הצלחנו להנצל.

זה בעיה שברי הקרח, על כל פעם שאתה לא מציל את הגבישים מורידים לך מהמסכורת בערך חצי, או שצריך לשלם להם 400 דולר, בגלל זה רוב המקרים נגמרים בכך שהאנשים נעלמים, פשוט נעלים, לא משאירים עקבות…

בסך הכל החיים כאן לא רעים, לפני מספר ימים נתקלנו בלהקה שלך פנתרי קרח בוגרים ואפילו תפסנו כמה, אז עכשיו יש לנו כוח עבודה טוב, ככל שהפנתר בוגר יותר הוא יותר מאומן בחפירת הקרח, וכך יש פחות שברים, ולנו יותר שלל.

בתקווה שעוד אפגוש אותך באחד הימים,
      שלך באהבה,
      ג'ק

==========

זהו פרולוג לסיפור שכתבתי, היתכן שאביא עוד פרקים מכיוון שהסיפור נכתב באתר אחר, תגובות התקבלו בברכה

• #175137 הגב
      גל
      משתתף

הגהה. יש צורך להכביר במילים?

מבחינת הסיפור עצמו­ לא ברור בכלל מה קורה שם.
      ממתי חופרים קרח עם פנתרים ולמה בכלל צריך לייבא
      קרח לכדור הארץ מפלנטה אחרת? למה לא למשל 
      ללכוד שביט או לחצוב בטבעות שבתאי?
      אלא אם כן זה קרח מיוחד, ואז מה מיוחד בו?

מה העניין עם התאריכים ולמה בשנת עשרתלפים עדיין
      משתמשים בדולרים

ולסיום­ זה לא מעניין(אותי).
      אני מודע לכך שזה רק פרולוג אבל 
      כמו שכתבתי במקום אחר, אם הפרולוג לא מעניין
      הסיכוי קטן שאני אטרח לבדוק את ההמשך

לכן עדיף היה שתפרסם את הסיפור כולו
      (הוא ארוך?)

אבל לפני שאתה מפרסם משהו נוסף כאן
      אל תשכח את מילת הקסם ­ *הגהה*.
      תעביר בספלר, אחר כך תקרא את הסיפור בעצמך
      אחר כך תן למישהו לקרוא ורק אז, כשאתה *בטוח*
      שאין יותר שגיאות כתיב והקלדה, פרסם את הסיפור.

• #175138 הגב
      NY
      משתתף

קרא את *כללי הפורום*, יען כי בנפשך הדבר. הצלחת לכתוב סיפור המכיל כמעט את כל האלמנטים השליליים השנואים ביותר על הקהל:
      א. חוסר עניין
      ב. ניסוח רע
      ג. איות שגוי
      ד. שימוש מחריד בסמני פיסוק
      ה. הנורא מכל – פתיחה לסיפור. *אין* חוזר *אין* חוזר *אין* לפרסם כאן פתיחות לסיפורים. *רק* סיפורים שלמים.

בתקווה לעתיד טוב יותר…

• #175139 הגב
      IceL
      משתתף

תודה,
      ברצינות, אני מודה לך על התגובה, ואני אקח לצומת ליבי את כל הדברים הללו, אחזור כאשר יהיה לי משהו קצת יותר ברור, כי עולם יש לי, אבל להעביר אותו בכתב זה קצת יותר קשה…

• #175140 הגב
      IceL
      משתתף

OK
      בעיניין הפתיחה, זה רק הודעה אחת, באותו עץ אני יפרסם את ההמשך, אז מצטער אם זאת הייתה בעיה.

ובכל שאר הדברים, ראה תגובתי למעלה.

• #175148 הגב
      IceL
      משתתף

עד כמה שאני די חש לא בנוח לכתוב פה עכשיו, אני בכל זאת אמשיך את הסיפור:

^הטבעת, החלל מעל כדור הארץ, פברואר 7000 לספס"ה (ספירת הסהנדרין)^

קרן קורינו ישבה בחדרה, היא צפתה באחת מאותן קלטות לימוד היסטוריה, במסדרת לימודיה.
      כבר אמרוה לה זאת פעמיים רבות, שבת של אדם מפתח במועצת הסהנדרין לא יכולה להרשות לעצמה דילוג על שיעור היסטוריה, אבל קרן, שהייתה רק בת 16 באותה עת, לא יכלה ללמוד בבית הספר כמו שאר הילדים בעולם, כי רק היא הייתה ביתו של עידן קורינו.

"לאחר האסונות של 2870 כלכלת כדור הארץ הייתה בשפל המדרגה, מים לא נשארו ומדינות שלמות נקברו תחת החול והאדמה, למזל אנשי כדור הארץ באותו זמן פותח דלק האנטי מימן בכמויות מסחריות מה שאפשר טיסת חלל זמינה לכל אדם.

הדבר יצר גם בעיות מרובות, מלחמות התחוללו על טכנולוגיות חדישות ועל מקומות טיסה, כי למרות זמינות טיסת "וורפר" בחלל רוב אנשי העולם היו עניים" כך דיווח ממשק הבידור הווירטואלי (מ.ב.ר לקיצור) של קרן, כמובן שאת רוב הדברים הללו היא ידע, אך היו דברים רבים לבוא.

"לבסוף, לאחר 130 שנה של מלחמות עקובות מדם, קם איגוד אחד של אנשים מכל קצוות עולם, הם קראו לעצמם הסהנדרין ובכוחות משותפים הצליחו להחזיר את הסדר על קנו, לרבות ימים ידע העולם גם את הסיבה לכך: גילויו של לנדיס" פה כבר החלה קרן להאזין בכובד ראש, "לנדיס, כוכב קפוא לגמרי הנמצא מרחק כמה מיליוני שנות אור מכדור הארץ, הוא סובב סביב שמש שכול יחד עם עוד 4 כוכבים אחרים, המספר הקטן ביותר שידוע לאדם עד כו במערכת שמש, עליו גם נמצא אחד המשאבים היקרים ביותר לכדור הארץ בימים אלו, גבישי הקרח" זאת כמובן, לא הייתה הפתעה גדולה, גבישי הקרח היו כיום דבר נפוץ מעוד בטבעת, אם כי קצת יקר לחסרי אמצעים, אבל מה לא יקר לחסרי אמצעים?

"לפני גילויו של לנדיס היו ניסיונות רבים להביא מים לכדור הארץ מכל רחבי הגלקסיה, אך אף מים לא הצליחו להתאים את עצמם לכדור הארץ" זה כבר עורר הפתעה אצל קרן, שלא הייתה מודעת למידע זה, "מדענים חקרו וגילו שבעת האסונות וירוס קטלני השתחרר לאטמוספירה ומרעיל כל חומר מסוג H2O אשר בא במגע עם האטמוספירה" וואו! אור אדום נדלק אצל קרן בראשה, וירוס קטלני המאיים להשמיד את כדור הארץ, ע"י חיבול במימיו?! לה לא סיפרו את זה מעולם, אפילו שגילו את העניין לפני 7000 שנה.

"לאחר גילוי לנדיס חקרו אותו המדענים והגיעו למסקנה, שבגבישי הקרח שעל הכוכב ישנם חיידקים מיוחדים שמנטרלים את הוירוס שעל כדור הארץ, מה שהפך את הקרח על לנדיס למוצר יקר ומבוקש מאד" לזה קרן ממש לא ציפתה,ידוע שהקרח על לנדיס יקר, אך מעולם לא שמעה על הוירוס הקטלני או על העובדה שגבישי הקרח הם היחידים שיכולים להיכנס לכדור הארץ, היה ידוע על תכונות אחרות: חוזק פיזי רב יותר ואריכות חיים, אך זה נגרם בגלל המינרלים שעל הכוכב, גם דלק האנטי קרח שהיה זול בהרבה מדלק האנטי מימן ויותר יציב ממנו, איל אביה יכל להסתיר ממנה מידע זה כל חייה?!

^כוכב לנדיס, פברואר 7000 לספס"ה^

אדוארד רידינג, או אדי בפי חבריו ישב באותה העת על סלע קפוא גדול אשר ממוקם ליד מצבור גבישי גדול, ידעו זאת מכיוון שהאדמה באותו מקום הייתה בצבע סגול-כחלחל במקום צבע הקרח הרגיל.
      "אדי, יש תגובה כבר מהצוות?" שאל חברו ג'יימס קורן, ג'ימי בקיצור.
      "לא ג'ימי, עוד אין תגובה, אם הם לא יגעו עם ה'הוג' בקרוב הפנתרים יתחילו להשתולל" ההוג הוא כינוי למכונה הכורה את הגבישים מהאדמה.
      "כן אני יודע…" אמר ג'ימי בדיכאון, "אנחנו לא רוצים עוד פשלות, אם הפנתרים יתחילו להשתולל רוב הסיכויים שהדבר יגמר בבקע, ולא רק שזה דבר רע, עוד יורידו לנו מהמשכורות בגלל זה, בקעים תמיד הורסים מצבורי גביש…"

בדיוק באותו הרגע שג'ימי סיים לדבר הגיעו שאר חברי הצוות עם ההוג, המכונה הענקית הייתה דומה לעכביש ענק על גלגלים, שכל אחת מזרועותיו נועדה לחצוב בקרח הקשה, זאת כמובן רק אחרי שהפנתרים יסיימו.
      על ההוג היו 10 אנשים, שיחד עם אדי וג'ימי הצוות מנה 12 נפשות, ביחד עם 4 פנתרי קרח די בוגרים, אך לדברי רבים לא מאומנים מספיק, עד כדי כך שהם גרמו לשלושה בקעים בחודש האחרון.

הפנתרים קמו ממושבם וזקפו אוזניים למשמע הנהמה החזקה של מנוע ההוג, הם כבר ידעו במה מדובר והתייצבו בסמוך לאדי, לפנתרים הייתה תכונה מיוחדת לזהות מקורות חום, בדומה לנחשים ארציים, סוברים שזה בגלל תנאי החיים הקשים שלהם כאן.

ההוג נעצר, אדי וג'ימי הובילו את הפנתרים למרבץ הגבישים, ואלו החלו לכפור במרץ, שרק הגיעו לכאן בני אדם ניסו לחפור את המרבצים בכלי כריה רגילים, אך הם נוכחו לדעת שהקרח כאן קשה מהרגיל עד כדי כך שאף כלי עבודה או נשק אנושי אינו יכול לחדור אותו, למרבה המזל נמצאו הפנתרים, שבעזרה טופריהם החדים והסתגלותם לחיי המדבר הקפוא יכולים לחפור דרך השכבה החיצונית של הקרח, ולאחר מכן המכונות יכולות לחצוב את הקרח שמתחת.

הפנתרים סיימו את עבודתם ולקחו להם כמה גבישי קרח קטנים ללקק, "מגיע להם" חשב אדי, "הם עובדים קשה רק כדי שאנחנו נוכל לקבל קצת כסף והאנשים בכדור הארץ יקבלו מים, בסך הכל אנחנו גזלנו את הבית שלהם…"
      ההוג החל לעבוד במרץ, "בדרך כלל החפירה לוקחת בערך שעה" אמר ג'ימי לאדי, "אבל נראה לי שהיום נסיים מהר, למרות העיקוב".
      מאוחר מידי הבין ג'ימי כמה הוא צדק, ההוג כיסה על הצליל וכך לא שמעו אותו, אך הוא היה שם- הרעש של קרח נסדק שמגיע במהירות לעבר המכונה, ועד שהם ראו אותו, כבר גלי מים ואדים עפו לכל עבר, הקפיאו את ההוג במקומו והוא יחד עם הצוות שהיה עליו החל לשקוע אל תוך המצבור, לוקח עמו את כל גבישי הקרח היקרים מפז.
      בנס הצליחו ג'ימי ואדי יחד עם עוד ארבעה חברי צוות להינצל, אך האחרים לא.

• #175149 הגב
      גל
      משתתף

נתחיל מפרטים טכניים­
      ההגהה יותר טובה מאשר בפרולוג אך עדיין 
      לא משביעת רצון. 

סגנון הכתיבה (ניסוח) עדיין לוקה מאוד 
      ומי שהמציא את כללי הפיסוק בוודאי מתהפך בקברו
      (כפי שניר כבר העיר לך על הפרולוג).

לגבי הסיפור עצמו­ 
      העלילה שוב אינה מעניינת במיוחד,
      אם כי מעט יותר מאשר הפרולוג.
      המדע בו אתה משתמש בסיפור הוא
      ברוב המקרים שגוי ומראה על בורות ולהלן פירוט:

אם לנדיס הוא במרחק מיליוני שנות אור אז הוא
      *לא* בגלקסיה שלנו. אבל זה ניחא.
      אתה גם מחליף בין כוכב לפלנטה אבל זה גם ניחא.

לעניין הוירוס­ וירוס הוא אינו יצור חי עצמאי.
      וירוס חייב לחדור לתאים בכדי לגדול ואלו כמובן 
      זקוקים למים. 
      ומה בדיוק הוירוס עושה למים? משנה אותם לחומר אחר?
      או שזה סתם זיהום כמו כל מים מזוהמים אחרים?
      האם הוירוס הורג אנשים או מה?

חיידקים לא הורגים וירוסים!

וגם אם נניח את ההנחות שלך­ למה לייבא קרח במקום
      לבודד את החיידק הנ"ל ולגדל אותו על כדור הארץ?
      צר לי אך אתה מפגין כאן בורות או פשוט חוסר מחשבה מדהים
      בביולוגיה.

הכיצד זה שחומר ביולוגי, טופרי הפנתרים, חזק יותר מפלדה
      או טיטניום? ובמשך שבעתלפים שנה בני אדם לא חקרו זאת
      כדי לייצר כלים חזקים וכך להמנע משימוש בפנתרים?

יש גם שיטות אחרות לחצוב קרח, כמו למשל לחמם אותו,
      לפוצץ אותו או לרסק עליו חלליות…

יש עוד אבל נראה לי שזה מספיק.

לסיכום­ אני חושב שאין טעם שתפרסם כאן את
      ההמשך אלא אם כן תשכתב את הכל
      ולא לשכוח הגהה!!!

• #175151 הגב
      IceL
      משתתף

אני לא יפרסם כאן, כי יש כאן אנשים צרי מוח שלא יכולים לקבל דברים חדשים, אז לא צריך, ושלום!

ודבר נוסף: לא כתבתי שהוא בגלקסיה שלנו, מאיפה הנחת את זה, אם יש לו שמש כחולה, ולנו צהובה, אז איך הוא יכול להיות בגלקסיה שלנו?

• #175152 הגב
      גל
      משתתף

לא צריך להתעצבן, בייחוד לא לאור תגובה יחידה( בינתיים)-
      אולי אני יוצא דופן?
      בכל מקרה, הביקורת באה לעזור לך לכתוב יותר טוב להבא.

דברים חדשים אני יכול לקבל אבל לא שגיאות מדעיות בוטות
      ועוד שבאות בסיפור לא מעניין וכתוב רע

לעניין השמשות­ ראשית, עקב בעיות ניסוח והגהה
      לא היה ניתן להבין זאת.
      שנית, שוב אתה מפגין בורות, הפעם באסטרונומיה.
      אם יותר לי לשאול­מה זו שמש כחולה ולמה אין כאלו
      בגלקסיה שלנו?
       האם כל הכוכבים בגלקסיה שלנו הם צהובים?
      (רמז: התשובה אינה"כן").

• #175153 הגב
      גל
      משתתף

גם ההסבר המדעי בסיפורה של פרספוני רחוק
      מלהיות נכון מדעית  (הסיפור נפתלי).
      אבל את הסיפור שלה נהניתי לקרוא כי הוא כתוב טוב,
      הוא לא דורש הגהה ותיקון סגנון והשגיאה המדעית אינה
      פוגמת בהנאה ממנו.
      אה.. גם העלילה מעניינת, כמובן.

• #175155 הגב
      גל
      משתתף

כאן זה לא מגרש כדורגל
      (אם לשאול את הדימוי ממר עייף).

נכון, לא הכל חייב להיות בדיוק לפי המציאות.
      אבל אם זה מדב אז הוא צריך להיות תואם למציאות.
      מדב מעצם טבעו מבוסס על מדע קונטמפוררי
      סופרי המדב לא ממציאים מחדש את המדע
      אלא מתבססים על מדע קיים

על שמושות כחולות לעומת צהובות ירוקות ואחרות אני מצפה
      לקרוא בסיפורים משנות העשרים של המאה שעברה,
      לא בסיפורים של המאה העשרים ואחת.
      אני מצפה מסופר שכותב סיפור לעשות מחקר בסיסי 
      לפני שהוא כותב לי על וירוס שמקלקל מים וחיידק שהורג אותו
      או על פנתרים שחופרים קרח יותר טוב ממכונה.
      אני מצפה מסופר מדב לחשוב למה זה ככה ולהסביר זאת לקורא
      הניטפיקר מטבעו.

ואני מצפה מסופר גם לדאוג שהסיפור יהיה כתוב ברור,
      עלילה שוטפת, לפי כללי התחביר והפיסוק וללא שגיאות
      כתיב והקלדה.
      ואני מצפה גם למידת מה של נימוס.

• #175157 הגב
      Boojie
      משתתף

זכור לי שבימים הרחוקים שבהם למדתי ביולוגיה (באמת לא הרבה, רק קצת באוניברסיטה, בתור קורסים אקסטרה) דובר על אנזימי הגבלה שבהם משתמשים חידקים כדי לחתוך את הדנ"א של וירוסים ולהתגונן בפניהם (ומשמשים אותנו, המניאקים התחמנים, כדי לבנות רצף גנים). האם מעשה זה לא הורג את אותם וירוסים?

• #175159 הגב
      גל
      משתתף

אנזימי הרסטריקציה האלו הם מנגנון *הגנה* מפני וירוסים.
      מנגנוני הגנה בפני וירוסים יש הרבה, לכל יצור מנגנון שלו.
      אז כן, זה הורג וירוסים, אבל לא במובן שמשתמע
      מתוך הסיפור­ כלומר שחיידקים צדים וירוסים למאכל

• #175160 הגב
      IceL
      משתתף

א. לא אמרתי את זה בחיים, אמרתי שהחיידקים בגבישי הקרח מנטרלים את השפעות הרעל של הוירוס
      ב. למה להמשיך בכלל בוויכח עם אדם כו צר מוחי?

• #175161 הגב
      גל
      משתתף

הנה פתרון הגיוני אפשרי לניטפיקיות שלי:
      הוירוס הנדון אינו וירוס אלא ננובוט.
      בשל היותו אנאורגאני אין שום בעיה בשבילו
      להשאר ללא מים ואז אפשר לאמר שהננובוט הזה מפרק
      מולקולות מים , נאמר לחמצן ומימן מולקולריים 
      (יעני מבצע אלקטרוליזה). חומרי הבניין שלו להשתכפל
      הם המינרלים שהוא מוציא מהמים וממקורות אחרים.
      אגב, למה הוא מבצע אלקטרוליזה זה נשגב מבינתי.
      אולי הוא ברח ממעבדה לכימיה…

החיידק האמור הוא חיידק ביולוגי אשר 
      דורש מינרלים מסויימים הנמצאים בקרח האמור 
      ואולי גם את האור המקוטב המסויים של השמש  המאירה
      על הפלנטה לנדיס.

החיידק הזה, מייצר חלבון מסויים,
      אשר מופרש מהתא לצורך ביולוגי מסויים.
      באופן מפתיע, התגלה שהאתר הקטליטי של הננובוט
      שאחראי נאמר, לתפקיד קריטי בשכפול הננובוט,
      מזוהה על ידי החלבון האמור ומנטרל אותו.

• #175162 הגב
      Boojie
      משתתף

בויכוח אתך.
      כי עד כה, מי שהפגין צרות מוחין זה אתה.
      אדם שמפרסם סיפור בפורום פומבי צריך לצפות לתגובות, וצריך להבין מראש שהתגובות לא בהכרח יהיו תגובות הערצה. ואם אדם טורח וכותב ביקורת מפורטת (שהרי בקלות יכול לכתוב "לא אהבתי" או "סיפור לא הגיוני", כמו שיש הרבה אנשים שמגיבים) הרי שהנימוס מחייב לקבל את דבריו בברכה ולקחת אותם לתשומת הלב. אתה לא חייב לתקן את סיפורך בהתאם, אבל כן ראוי להתייחס אל הביקורות שאתה מקבל כאל ביקורות לגיטימיות.
      גל, אני שמחה לבשר לך, אינו צר מוחין. הוא אדם שמכיר מד"ב, ומצפה ממה שהוא קורא להיות איכותי. במקומך הייתי שמחה לקבל את התגובות שלו וללמוד מהן, במקום לתקוף אותו בלי סיבה. זה עוד עשוי לשפר את הכתיבה שלך. ואני חוששת שעם הזמן תגלה, שאם אתה כותב סיפורי מד"ב שסובלים מחוסר דיוק מדעי, אתה תקבל תגובות דומות. חובבי מד"ב מצפים מהסיפורים שהם קוראים להיות ברמה גבוהה מבחינה זו, אחרת הם סובלים מקשיי אמון. קח את זה לתשומת לבך.

• #175163 הגב
      Boojie
      משתתף

ואכן, זה נשמע כמו פתרון אפשרי לבעייה.

• #175164 הגב
      IceL
      משתתף

זה מה שהייתי מגדיר ביקורת בונה, ואני מודה לך על כן, אפשר לשלב את זה בסיםור שלי לקבלת תמונה רכבה יותר בעתיד

• #175165 הגב
      IceL
      משתתף

בתחילה קיבלתי את זה בסדר, אבל אחרי זה כל פעם שאמרתי משהו נתקלתי בהתנגדות לדברי, ולכן לבסוף הקש שבר את גב הגמל, ותאמינו לי שאני לא מתפרץ כך בדרך כלל.

אפילו בתחילה התנצלתי…

• #175166 הגב
      IceL
      משתתף
    • #175167 הגב
      Boojie
      משתתף

"ביקורת בונה" אין פירושה "למצוא לך פתרונות". גם הצבעה על בעיות זו ביקורת בונה, שכן אחרי הכל, התפקיד לפתור את הבעיות הוא של הכותב, לא של הקורא, ולכן מי שמקבל את הקרדיט על הסיפור הוא הכותב, לא הקורא.
      מה זו ביקורת לא בונה? "חרא של סיפור" זו ביקורת לא בונה. אבל ביקורת מפורטת ומנומקת שמצביעה על בעיות ונקודות חולשה היא בונה עד מאד.

• #175168 הגב
      Boojie
      משתתף
    • #175169 הגב
      Boojie
      משתתף
    • #175170 הגב
      גל
      משתתף

לפני שאתה משתמש ברעיון של מישהו, עליך
      לבקש רשות. בדרך כלל נהוג לשלם סכום צנוע
      או להוסיף את השם של בעל הרעיון בשורת הכותבים
      :-)

אגב, הרעיון שלי עדיין לא מושלם
      ועוד יש בו חורים.

אבל אני אשאיר לך למלא את החורים.
      כפי שהיינליין קרא לזה : "תרגיל לתלמיד"

• #175171 הגב
      גל
      משתתף

להסביר מה זו ביקורת בונה.
      לכן לא טרחתי בזאת בהודעתי.
      התמקדתי בנושא חשוב אחר­ זכויות יוצרים

• #175177 הגב
      IceL
      משתתף

דבר ראשון אני מצתער על כל מה שהיה, היה לי קצת מצב רוח רע, וכעט אני מוכן להגיב כמו שצריך:

א. הפנתרים: האם אין אפשרות שאני יכול להמציא חיות אשר מקום מוצאם על הכוכב, במקרה הזה לנדיס, אשר בני נאדם קוראים להם פנתרים בשל הדמיון שלהם לפנתרים כל כדור הארץ.
      והאם זה לא אפשרי שבגלל שהם גדלו בלנדיס הם מקירים את פני הכוכב ויודעים איך לחפור את הקרח בצורה הנכונה, מה שהאנושות לא מצליחה לעשות, אבל היתכן שעם המחקר הנכון יצליחו?

ב. השמשות: יש לי מידע כתוב המעיד שלשמש בגיל שונה יש צבע שונה, הצבעים שאני בטוי לגביהם הם צהוב, אדום וכחול, כל צבע נראה בשלב אחר בחייה של השמש, וכך אפשרי שיש ללנדיס שמש כחולה.

ג. אני כן יביא לפה את הפרק השני כי אני מתכוון להתיחס ברצינות למה שכתבתם, ואז אביא את הפרק ואני מקווה שהוא יהיה יותר טוב.

בברכה,
      IceL

• #175178 הגב
      פרספוני
      משתתף

ששמשות כחולות הן לא בסדר. יש כאלה, לא חסר. רק לא הבנתי למה שמש כחולה תימצא בהכרח בגלקסיה אחרת.

• #175179 הגב
      IceL
      משתתף

א. זה לא הכרחי, אבל זה הכרחי שאם אני כותב "נמצא במרחק מליוני שנות אור" אז זה יהיה בגלקסיה אחרת, או לפחות ככה גל אומר.
      ב. כן אמרו שזה לא בסדר, גל כתב שהוא לא מכיר כאלו בגלקסיה שלנו אז הסברתי את עצמי…

• #175180 הגב
      גל
      משתתף

אנא ממך, בבקשה, please,
      תעביר הגהה גם על תגובותיך לפני שאתה מפרסם אותן.
      כמו שלא נעים לקרוא סיפור מלא שגיאות,
      כך לא נעים לקרוא גם תגובות מלאות שגיאות. 

ולעניינינו­
      א­ כן ולא.
      אין לי שום בעיה עם כך שיקראו להם פנתרים 
      אבל יש לי בעיה עם זה  שבמשך שבעת'לפים שנה
      בני אדם לא הצליחו לגלות איך הם חופרים יותר טוב
      ולמה פה ולא שם. גם לא מסתדר לי עם כך שכלים כבדים
      כמו מקדח ודחפור לא יכולים לפרוץ קרח
      ושוב­ כל מה שצריך כדי להחליש אותו זה לחמם מעט.

ב.  אז קצת הרחקתי לכת עם השמשות ,נכון.
      אבל מאחת מתגובותיך למעלה השתמע שאתה
      חושב שהגלקסיה שלנו מכילה רק שמשות צהובות,
      מחשבה שגויה. אגב, שמש כחולה אמורה להיות
      חמה יותר ולכן פחות סביר שתהיה לה פלנטה קפואה.
      אבל כמובן זה תלוי במרחק מהשמש כך שנוותר על הויכוח הזה!

ג. ­ גם אני מקווה שהוא יהיה יותר טוב
      ובייחוד ( ושוב חוזרים לאותו נושא) נטול שגיאות
      כתיב והקלדה

גל

• #175181 הגב
      IceL
      משתתף

מה לעשות שאני לא יכול להעביר לוורד כל הודעה, ושיותר מכך הספלר של הוורד דפוק, ואין לי אף אחד בבית, ואני רק בכיתה ט' (מתחיל).

נחזור לנושא:
      זה לא קרח רגיל, כבר אמרתי את זה, יש בו מינרלים מיוחדים, ומלבד זאת זה רק השכבה העליונה שהפנתרים דרושים לה, לאחר מכן ה"גבישים" נתנים לחציבה ע"י מכונת ההוג.

בקשר לשמשות:
      אני מצטער אם זה נראה כך מדברי, כמו שאמרתי אשתדל לכתוב יות ברור, ואת הקטע של החום באמת נעזוב…

• #175184 הגב
      גל
      משתתף

(בעיקר כי אני לא יכול להשתמש בו בעברית) 
      אבל לפני שאני לוחץ על "פרסם" אני קורא שוב את ההודעה
      ומתקן מה שצריך.

• #175185 הגב
      גל
      משתתף

כמה חלקים יש?
      אולי תפרסם כבר את הכל יחד?
      לפרסם פרק פרק ולהתעצבן על כל 
      ביקורת כל פעם מחדש זו לא דרך.
      עדיף שתפרסם את *כל* הסיפור,
      מהפרולוג עד האפילוג
      (עדיף באותה הודעה, אלא אם כן זה ארוך מדי
      אבל תפצל כמה שפחות).
      כך, לפני שאגיב, תהיה לי הזדמנות 
      להתרשם מכל הסיפור, לראות אולי הבעיות שעלו
      בפרק הראשון נפתרות בסופו ואז הניטפיקיות
      שלי הייתה לחינם.

• #175186 הגב
      IceL
      משתתף

אין לי את כל הסיפור כתוב, היה לי רעיון אז התחלתי לכתוב, ואני כותב כל יום פרק, וזה גם לפרוום אחר בכלל, הבאתי את זה לפה כדי לקבל דעות של אנשים שונים…

• #175187 הגב
      פרספוני
      משתתף

גל אמר שהמרחק גדול מכדי שהכוכב יהיה בגלקסיה שלנו. הוא לא אמר כלום (לפחות שאני ראיתי) נגד סוג הכוכב.

• #175189 הגב
      גל
      משתתף

אני הייתי בטוח שיש לך סיפור שלם
      ואתה בכוונה מפרסם אותו בחלקים.

אז אנא קרא שוב את כללי הפורום!
      שים לב במיוחד לחלק השני, סעיף שלוש.

חזור אלינו עם סיפור מוכן ומושלם.

• #175190 הגב
      גל
      משתתף

וקצת הגזמתי בזה, אני מודה.
      אבל תיקנתי זאת אחר כך
      (ראי הודעתי מאחת בצהריים, אני חושב)

נראה לי שמיצינו את הנושא

• #175192 הגב
      ???
      משתתף

עדיין לא הסברת למה הסיפור נקרא 'הקרב על לנדיס'…. האם שמעת פעם על רמזים מקדימים?
      כותבים סנדהרין(ולמקרה שאתה לא יודע ארמית, קרא את ספר דניאל). בכל מקרה, פרט לכמה שגיאות כתיב, הסיפור טוב, לא סביר במיוחד…
      האם הפנתרים הם המין הדומיננטי בלנדיס ולאן נעלמו כל בעלי החיים והצמחים וכל מיני ירקות?
      אפילו בקטבים שלנו אפשר למצוא שפע של חיים…
      ובבקשה כיצד בדיוק הם חצו את אותם מיליוני שנות האור?

• #175193 הגב
      IceL
      משתתף

מה אכפת לכם אם אני מפרסם את כל הסיפור בחלקים אבל בעץ אחד? מה זה משנה אם זה בכוונה או בלי כוונה? אני לא קולט את הראש שלכם, אבל בסדר.
      שלום…

• #175195 הגב
      גל
      משתתף

אלו הם כללי הפורום ולא אני קבעתי אותם
      (אם כי אני מסכים אתם).
      אמור לי, האם אתה רוצה לקרוא סיפור
      פרק בשבוע, כשאתה יודע שהסופר יודע
      בדיוק כמוך (או לא) איך ימשיך הסיפור?
      ואם תסלח לי, הפרקים עצמם לא משהו!

אבל , בלי טיפת ציניות, אני בהחלט רוצה
      לקרוא את הסיפור שלך כשיהיה שלם ומושלם.

• #175197 הגב
      IceL
      משתתף

אני כן יודע שאני הולך לסיים את הסיפור, כי כמו שכבר צינתי הוא לא נכתב ישירות לפה אלא לאתר אחר, ואישית נוח לי יותר לעבוד בפרקים

• #175198 הגב
      NY
      משתתף

א. הסיבה לדרישה הבלתי מתפשרת לפרסם סיפור *רק* לאחר שהנו *שלם ומוגמר* הנה רצוננו למנוע *בדיוק* את מה שקרה כאן במקרה שלך, כלומר – פרסום סיפור לא מעוכל, לא שלם, מלא שגיאות, נטול הגהה ואשר למחברו אין מושג ירוק איך ימשיך.
      ב. שים לב – זו *אינה* חוזר *אינה* חוזר *אינה* סדנה לכתיבה יוצרת. מקום זה מיועד לפרסום סיפורים שלמים על מנת לגרום *הנאה ועניין* לקוראים.
      ג. לו היתה הבעיה בסיפורך רעיונית בלבד – מילא, שכן הדיון ברעיונות הוא העיקר ואין כל רע בכך. אלא שסיפור הסובל מכל החוליים שצוינו קודם (כתיב, איות, פיסוק, ניסוח וסגנון), ואשר כתוספת הנו בפירוש הפלצת-מקלדת (לאמר – ישבתי רבע שעה על המקלדת ורצתי להראות לחבר'ה) – סיפור כזה *אינו רצוי* כאן.
      ד. על מנת להבהיר איזה סיפור *כן* רצוי כאן, למקרה שתתבגר במקצת בעתיד, הנה מספר רמזים:
      1. כתוב את הסיפור *עד תומו*. ודא, באמצעים שונים, כי מדובר בסוף *ממש* – לא סוף פרק, לא סוף חלק, לא סוף זמני, אלא *סיומה המוחלט* של היצירה.
      2. בצע סבב תיקון שגיאות. איות – ע"י WORD או בסריקה ידנית (רצוי שניהם), פיסוק, ניסוח. בדוק אם הרעיונות "עוברים" לקורא. אם אינך בטוח בעצמך (הריני להבהיר – על פי כתיבתך כרגע *אינך* אמור להיות בטוח בעצמך כלל וכלל), תן את הסיפור למישהו שאתה סומך עליו – רצוי מורה ללשון או לספרות.
      3. טכניקה מומלצת לכותבים מתחילים: לאחר שלב 2 עזוב את הסיפור וחזור אליו לאחר כמה ימים. אז בצע את הבדיקות שוב. לאחר ארבעה או חמישה סבבים כאלה אמור הסיפור להשתפר מאד. אם כבר בסבב הראשון נראה לך הסיפור כמושלם – תן אותו למישהו שיסביר לך למה הוא לא. בשום פנים ואופן אל תסמוך על דעתך בנדון, גם לא על דעת חבריך.
      4. לאחר שעברת את כל השלבים הנ"ל, אתה מוזמן לפרסם את הסיפור כאן.
      5. המלצה: *לפני* שעברת את כל השלבים, אני ממליץ בחום לא לפרסם את הסיפור *בשום מקום*.

כולי תקווה כי כעת הנושא ברור ומובן, ואבקש לא לשחת את זמננו היקר בחרחורים מיותרים. תודה.

• #175199 הגב
      IceL
      משתתף

מכיוון שזה לא פוגע בסיפור, הינה כמה הסברים:

א. למה הסיפור נקרא כך יוסבר בהמשך, וזה דווקא הדבר היחיד שכן יפגע בעלילה.
      ב. אם בחרתי שם, אתה חושב שאני לא יודע איך אומרים/ כותבים אותו? אני יודע למה אתה מתכוון, אבל זה לא מה שאני מתכוון, למועצה אצלי קוראים סהנדרין. נקודה.
      ג. לא, יש עוד מינים וחיות בלנדיס, אך בפרק אחד+פרולוג אני לא יכול להביא את כולם, האנשים משתמשים בפנתרים לחפירות ולכן צינתי בינתיים רק אותם, מפני שהם קשורים באופן ישיר לעלילה ולעולם.
      ג. על הטיסה בחלל אני חושב שכבר כתבתי איפשהו:
      לחלליות יש מנועי וורפר (פיתול) המופעלים ע"י אנטי חומר, בתחילה השתמשו במימן ואנטי מימן אך הוא היה יקר ובלתי יציב, לאחר מכן פיתחו מדענים אנטי קרח לקרח שעל לנדיס, ובחומר זה משתמשים קיום: הוא זול, הוא זמין והוא הרבה יותר יציב מהאנטי מימן.

• #175200 הגב
      IceL
      משתתף

יש לי רעיון, יש לי קו עלילה *מוגמר* פשוט לא כתבתי אותו, זה הכל.
      לא מצוא חן בעינכם? לא צריך, אני לא מתכוון להמשיך להתכווח על דברים שטותיים.

ואם אתם כבר רוצים רוצים לדעת, ואתם בטח לא, במקומות אחרים קיבלתי ביקורות טובות על הפרולוג והפרק הראשון, ואנשים אהבו אותו.
      לעומת זאת כאשר הפנתי אותם לביקורת הזו הם מאד לא הסכימו איתכם…

• #175201 הגב
      IceL
      משתתף

היתכן שמשתמע מדברי כאילו אני קוטל את הנאמר, אך זה לא נכון:
      אני מקבל את הביקורת ואת השיטה, אני לא יכול להגיד שאני אפעל ע"פ כולה, אך בכל זאת זה עוזר במקצת.

ושוב- זה לא שזה המקום הראשון שרואה את הסיפור.

• #175202 הגב
      NY
      משתתף

אם אתה מחפש ביקורות חיוביות בלבד, אתה מוזמן להדיר רגליך מכאן לאותם "מקומות אחרים", בהם מני יצורים מוזרים מקבלים בשמחה עילגות גורפת כזו הזורמת ממקלדת העוועים שלך. הסטנדרטים שלנו גבוהים מעט יותר, לצערך. אינך מבין זאת, לצערנו. חבל, אבל זה מה יש. אם אינך רוצה לכתוב לפי הכללים – אנו איננו רוצים לקרוא. יום זך.

• #175203 הגב
      גל
      משתתף
    • #175204 הגב
      גל
      משתתף

שאני עומד לגמור אותם. לאחד מהם אפילו יש עלילה
      אבל אני לא מפרסם זאת עד שהוא לא יהיה מושלם.
      זאת מכיוון שאני לא רוצה לגרום עוגמת נפש 
      למעריצי העתידיים 
      :-)
      אני בהחלט מיעץ לך להשמע לעצותיו של מר 
      NYהנכבד, שהוא במקרה גם האורך העכזר של אתר זה,
      והוא בעל נסיון רב בנושא.

• #175205 הגב
      IceL
      משתתף

להעתיק לך עכשיו את כל שיחות האיסיקיו שלי?

• #175206 הגב
      גל
      משתתף
    • #175207 הגב
      ???
      משתתף

מה ההבדל בין אנטי קרח לאנטי מימן? קרח זה מים קפואים ומים מורכבים ממימן וחמצן.
      ובנוגע לאנטי חומר אפשר בכל סוג של חומר. וישנם סופרים שהיו מציגים את העולם לפני שהעלילה נפרשת במלואה בפרולוג. וגם למה הם חזרו לפיאודליזם?

• #175208 הגב
      IceL
      משתתף

מה השוני: מימן מוכח כיסוד לא יציב בכלל, ולעומת זאת תסתכל על קרח!

אני לא אחד מאותם סופרים, אני מציג את העולם תוך כדי הסיפור, ככה נוח לי.

וגם מי בכלל חזר לפאודליזם? מאיפה בסיפור שלי מבינים זאת?

• #175209 הגב
      גל
      משתתף

מימן יסוד לא יציב? היסוד הכי נפוץ ביקום?
      מאיפה זה בא לך?

אגב, בעקרון, אם יסוד מסויים הוא לא יציב
      אז הוא יישאר לא יציב בכל תרכובת שהיא
      (זה לפחות מה שאני למדתי)

ואם כבר אנו בנושא­ מה זה אנטי­קרח?

• #175210 הגב
      גל
      משתתף
    • #175211 הגב
      ???
      משתתף

לא מדויק. *מימן* זה יסוד לא יציב. מים זה לדוגמא יציב מאד. ואני חושב שבאנטי-קרח הוא מתכוון לצורתו ההפוכה קוטבית של *קרח* למרות שהוא יכול להשתמש בהליום שזה גם יסוד די נפוץ. נא לקרוא את הפרולוג בו מוזכרת המילה "ברון" ואם הכוונה למנהל עבודה, קרא לו מנהל עבודה ולא ברון!
      בהחלט כדאי שתלטש מעט את ההיגיון, לפחות את ההיגיון.

• #175212 הגב
      IceL
      משתתף

א. ככה לימדו אותנו בשיעור כימיה- מימן יסוד לא יציב.
      ב. ברון הוא תואר, עתיק אומנם, אך תואר, זה אינו אומר שחזרנו לפאודליזם, אנשים בהחלט די חופשיים ומקבלים משכורת, אך הסהנדרין שולט ביד חזקה בלנדיס ומציב שם את אחד מבחירי אנשיו כדי לפקח על העיניין.

דבר דומה אפשר למצוא בחולית

• #175213 הגב
      ???
      משתתף

הברון הארקונן הוא בן אצולה לכל דבר. ישנו דימיון מסוים בין פיאודליזם לקפיטליזם-לא שבדיוק הבהרת את שיטתו הפוליטית של העולם שיצרת- וגם פרט לשביתות פועלים מפעם לפעם איזה בדיוק צרות עושה להם לאנדיס? בעצם מדוע בחרת לקרוא להם סנדהרין? אתה חרדי במקרה?
      אלה היו רוצים שהיא תשוב לבמה(העובדה שהם טרם הקימו אותה מחדש לא אומרת כלום) אלא אם החלטת להיות מקורי או לא שמת מה אתה כותב.
      הישאר עם מנהל עבודה. ואל תיתן להם תארי אצולה שלא שווים דבר אם זאת דמוקרטיה.

• #175214 הגב
      IceL
      משתתף

במילה אחת: לא.
      תארי האצולה מתאימים לאופי של הסיפור שלי, ובאים להגדי את חשיבות האנשים בהיררכיה הבין כוכבית.

• #175215 הגב
      גל
      משתתף

מאיזו בחינה מימן לא יציב?

מים זה לא יסוד. ומאיזו בחינה הם כן יציבים 
      לעומת מימן?

למה הכוונה­ צורתו הקוטבית?

אני שואל ברצינות ורוצה תשובה
      מדעית, בבקשה.

• #175216 הגב
      IceL
      משתתף

את הצורה הקוטבית לא כתבתי, כך שאני לא יכול לענות

ובקשר ליציבות המימן: זה מה שאמרו לנו בשיעורי כימיה, אני רק עושה שימוש במידע שניתן לי

• #175217 הגב
      IceL
      משתתף

בכלל לא כתבתי ברון, כתבתי פעם אחת "דוכס" ופעם אחת "אדון", אין היזכור לברון

• #175218 הגב
      ???
      משתתף

בכל מקרה, מעולם לא שלטתי בסדר תארי האצולה(למיטב זיכרוני "דוכס" באנגליה מקביל ל"מרקיז" בצרפת או שזה אחרת; וברון בכל הרשימות הינו תאר אצולה נפוץ מאד). חברה שאנשיה נבדלים לבני אצולה ולפשוטי העם אינה חברה דמוקרטית אלא חברה פיאודאלית.

• #175219 הגב
      גל
      משתתף

אז איך אתה יכול לכתוב על זה?
      האם זה הגרעין? האם כי הוא נדיף?
      האם כי הוא נוטה לעבור ריאקציות כימיות בקלות יחסית?

אם אתה נותן הסבר מדעי בסיפור אתה צריך להיות
      יותר מדוייק (ועם עובדות נכונות) כדי להמנע
      מניטפיקרים כמוני

• #175220 הגב
      IceL
      משתתף

אם כך גם ישראל היא לא חברה דמוקרטית, אם ראשי ממשלות שרים ורבנים נבדלים משאר ההעם…

ומלבד זאת שבחרה הפאודלית שהייתה בימי הביניים הכל נבנה על מעמדות והיה אפקט של ניצול מתמיד, אצלי זה לא כך.
      אין מעמד של אצולה ומעמד של פשוטי עם, יש המועצה ויש שאר האנשים, ומה לעשות שהמועצה חזקה, ויש לכך סיבות טובות…

אך המועצה לא שולטת בכל, על כוכבים אחרים יש מדינות ויש שילטונות, המועצה אחראית על כדור הארץ ועל מה שקורה בחלל עצמו…

• #175221 הגב
      ???
      משתתף

צורתו הקוטבית הכוונה שהאנטי קרח הוא האנטי חומר של הקרח הרגיל.
      וטענת שמימן לא יהיה יציב בכל תרכובת שיוצב בה. נתתי לך דוגמא לתרכובת יציבה.

• #175222 הגב
      ???
      משתתף

לפני שנמשיך את הוויכוח, תאמר לי באיזה שיטה אתה משתמש. הדמוקרטיה הישראלית למעשה שונה מאחותה האמריקאית או האירופית(מישהו אמר לי שפה זה חצי דמוקרטיה וחצי אנארכיה). "ברון" או "דוכס" זה לא משנה- אתה קובע את סדר התארים בעולם שלך. הנקודה היא… תמשיך ת'סיפור והפעם תעשה לנו פרק ארוך בלי שגיאות דיקדוק וכמה רמזים קטנים בקטנים מה הולך לקרות(שביתת פועלים, מרד של אוכלוסיית דמויי-הפנתרים המקומית או משהו בסגנון).
      כמו שאמרתי, סיפור טוב, רעיונות מעניינים, קראתי לפני כמה שבועות "אנשים מעולם אחר" מאת אבישר שהעולמות בו נמצאים מיליוני קילומטרים זה ליד זה וכולם מיושבים ע"י אנשים. העובדה שזה נכתב בשנות החמישים לא אומרת שהוא חייב לבצע את כל השגיאות הנ"ל.

• #175223 הגב
      ???
      משתתף

לפני שנמשיך את הוויכוח, תאמר לי באיזה שיטה אתה משתמש. הדמוקרטיה הישראלית למעשה שונה מאחותה האמריקאית או האירופית(מישהו אמר לי שפה זה חצי דמוקרטיה וחצי אנארכיה). "ברון" או "דוכס" זה לא משנה- אתה קובע את סדר התארים בעולם שלך. הנקודה היא… תמשיך ת'סיפור והפעם תעשה לנו פרק ארוך בלי שגיאות דיקדוק וכמה רמזים קטנים בקטנים מה הולך לקרות(שביתת פועלים, מרד של אוכלוסיית דמויי-הפנתרים המקומית או משהו בסגנון).
      כמו שאמרתי, סיפור טוב, רעיונות מעניינים, קראתי לפני כמה שבועות "אנשים מעולם אחר" מאת אבישר שהעולמות בו נמצאים מיליוני קילומטרים זה ליד זה וכולם מיושבים ע"י אנשים. העובדה שזה נכתב בשנות החמישים לא אומרת שהוא חייב לבצע את כל השגיאות הנ"ל.

• #175225 הגב
      גל
      משתתף

האם H2 לא יציב ?
      ואגב, אני לא מצליח לחשוב כרגע על תרכובת מימן
      שאינה יציבה (אני מניח שהכוונה היא שהתרכובת מתפרקת).
      הב לי דוגמאות לכאלו,בבקשה.

• #175226 הגב
      גל
      משתתף

שמדע בדיוני צירך להתבסס על העולם שלנו.
      הוא גם צריך להיות הגיוני והוא גם צריך להיות בהיר לקוראי הסיפור

אם אינך מבין זאת אז אינך סופר מדב

מההערות האישיות שהערת לגבי החלטתי להתעלם
      ולא להגיב

• #175230 הגב
      IceL
      משתתף

תראה לי הגדרה למד"ב, אחר כך נדבר.

מעצם העובדה שזה מדע *בידיוני* אני יכול ליצור כל מה שאני רוצה, יש זה לא קיים, זה בדוי.
      עכשיו יכול להיות שאתה לא אוהב סוג כזה של כתיבה, ושהיא לא נראת לך כתיבת מד"ב טובה, אבל זו כבר דעה אישית שלך.

פתגם אומר:
      "לעולם על תגיד לעולם"

• #175232 הגב
      גל מבולבל
      משתתף
    • #175234 הגב
      גל (מייפל)
      משתתף

אולי כבר אמרו / הציעו לך את מה שאני כותבת פה, אבל לא הייתה לי סבלנות לבדוק (סליחה כולם…), כי דווקא חשבתי על הסיפור, ובדיוק באתי להציע פה משהו…

שמשות:
      שמש כחולה? לאסטרופיזיקאים שאולי נמצאים פה: על איזו בעירה כימית מתקיימת שמש כחולה? אני שמעתי על הרבה צבעים (חום, אדום, צהוב, לבן…), אבל לא שמעתי על כחול. זו טעות שלי?

נמרים:
      למה שלא תגיד שעל הפלנטה ההיא חייתה תרבות מתקדמת שנעלה, והיא המציאה יצורים מהונדסים גנטית, שהטפרים שלהם מורכבים מ XXXX (שלא כמו גל האחר שהוא הרבה יותר מתחשב ממני, יש גבול לכמה פירוט אני מגיעה במחשה לפתרון בעיה של מישהו אחר בד"כ… תצטרך למלא את האיקסים בעצמך), כי זה היה יותר יעיל בשבילם מלבנות מכונות, או שהם היו חברה אוהבת טבע, או משהו כזה (תמציא כבר בעצמך). בני האדם פשוט עוד לא הגיעו לרמה הטכנולוגית הנדרשת בשביל פיתוח שכזה.

בת הקיסר (או מה שהאבא-שלה-לא-יהיה):
      הדרך בה אתה מעביר את ההיסטוריה היא חביבה, באמת. אבל משהוא אחדהטריד אותי: המשפט שאמר משהו בסגנון של: "אבל היא לא ידעה על הווירוס ]…[. למה אבא שלה הסתיר ממנה דבר כזה כל ימי חייה?". למה חיידק שנמצא באטמוספירה כ"כ חשוב לנערה בת 16?

הכתיבה עצמה:
      קצת פירוט (*לטעמי*) לא היה מזיק… תיאורים וכאלה.

בכל אופן,
      בהצלחה!

• #175235 הגב
      IceL
      משתתף

על השמשות כבר דיברנו, תעבור/י על התגובות.

הבת של קורינו:
      זה רק פרק ראשון, מגלים אחר כך עוד המון דברים…

הפנתרים:
      הם היום שם לפני כולם, הם הכי מכרים, הם מותאמים לסביבה.

• #175236 הגב
      NY
      משתתף

ניבול הפה הבא שלך יגרום לי למחוק *מיידית* את כל העץ הזה, כולל סיפורך והתגובות לו. האם הבנת? אינני מוכן לסבול התנהגות שכזו כאן.

בכל הקשור לגל ולהערותיו – עצתי הכנה לך היא להתנצל *מהר* ולבקש יפה מגל למצוא עוד כמה שגיאות, שממילא אינן קשות לאיתור כלל וכלל.

ולסיום: מדע בדיוני *חייב* חוזר *חייב* חוזר *חייב* להכיל *הגיון פנימי*. הסיפור שלך *אינו* הגיוני פנימית, מהטעמים שגל (ולא רק הוא) מנה. אם ברצונך לכתוב סיפור מסוג "הכל אפשרי", הרי שאתה נמצא בממלכת הפנטסיה – אלא שלמרבה הצער גם כאן ידרוש הקורא הנבון (גל, אנכי וכל אדם אחר שראשו על כתפיו) הסבר מתקבל על הדעת לדברים. ההסבר החביב עליך – "כי ככה אני רוצה" – לא רק שאינו מספק, הוא גם ילדותי להכעיס.

אני חוזר, בפעם האחרונה: שפר התנהגותך או עוף מכאן.

• #175237 הגב
      גל מבולבל
      משתתף

להלן כמה הגדרות:
      אסימוב: ענף ספרותי העוסק בהשפעת התקדמות 
      טכנולוגית על החברה האנושית
      גון  w קמבל Jr: מד"ב משתמש בהנחה אחת או הנחות מעטות 
      ומפתח עלילה עקבית והגיונית על סמך הנחות אלו.
      הוגו גרנסבק: סיפור המשלב עובדות מדעיות עם חזון נבואי
      רוברט היינליין:  ספקולציה מציאותית של אירועים אפשריים
      המבוסס על ידע מהימן של העולם האמיתי, בעבר ובהווה,
      והבנה מלאה של אופיה וחשיבותה של השיטה המדעית

צריך עוד?
      חפש כאן

מיותר לציין שהסיפור שלך לא תואם לאף אחת מהגדרות אלו
      או אחרות שתמצא כאן

• #175238 הגב
      גל
      משתתף
    • #175241 הגב
      גל
      משתתף

ורק עכשיו נזכרתי איפה:
      במאמר של אהרון

• #175242 הגב
      ???
      משתתף

נכון, יש בעיות ניסוח ושגיאות הדפסה(חשבת לכתוב קודם ב – word ולעשות בדיקת איות),
      אבל התגובות הראשונות יכלו להיות יותר ממותנות.
      כשראיתי כ"כ הרבה תגובות חשבתי שיש פה סיפור רציני ומעניין, ההתכתשות שלכם (שני ה"צדדים") נראית לי מיותרת, וחבל.
      לגבי הסיפור: נכון שאני מעדיף פנטזיה, אבל בכל-זאת די נאבדתי, חסר קצת אקשן, חסרים תיאורים.
      אפשר לעבור הלאה לא?

• #175243 הגב
      גל
      משתתף

כל העץ המפואר הזה נועד להעביר מסר מאוד פשוט
      למר IceL ולאחרים שמתעתדים לכתוב כאן:

כאשר מפרסמים בפורום זה, יש להשמע לכלליו.

סיפורים בעלי סגנון כתיבה קלוקל ובעלי רמת הגהה 
      מתחת לכל ביקורת אינם מתקבלים כאן, כמו גם
      במקומות אחרים, בעין יפה, בלשון המעטה.

המדע המתואר בסיפור אינו מדוייק ולרוב אף שגוי.

הרקע לסיפור אינו הגיוני

לצערי, נראה כי המסר לא נקלט אצל מרIceL,
      אך כולי תקווה שהוא כן נקלט אצל אנשים אחרים
      אשר יעזרו בו לכתוב סיפורים מעניינים וטובים.

• #175244 הגב
      IceL
      משתתף

כבר נמאס לי להעביר את הדעה שלי, שנראה כי אתם גם ככה לא תקשיבו, זה תמחוק את העץ, לא אכפת לי.

הגעתי לפה היום וחשבתי לשים את הפרק השני, שדווקה ניסיתי לעשות אותו ע"פ רוב הדברים שאמרתם (מלבד הקטע על דיוק מדעי, שזה אני לא מתכוון בכלל להתיחס אלא להמשיך בדרך שלי), אבל עכשיו ראיתי את ההודעות האלו, ואני פשוט פורש, אנשים אחרים אוהבים את הסיפור שלי. נקודה.
      וממש אין לי כוח להמשיך להתווכח עם אנשים כמוכם…

• #175246 הגב
      ???
      משתתף

ידועה לך בוודאי ההערכה שרוחשת הקהילה פה ל"וואלה"(רמז: בינונית) אבל אפילו הם חושבים שאתה צריך ללטש והיו מספיק חסרי נימוס כדי להעיר לך שלדעתם שגנבת את הרעיון מ"חולית" וגם לי הרעיון נשמע כאילו גנבו אותו מ"חולית". חוץ מזה אם קבעת שקוראים למועצה סנדהרין המשך בקו זה ובנוסף לכך ממתי נותנים לדיפלומטים ויותר מזה לבנות של דיפלומטים גישה לדיונים ציבוריים חשאיים(באוטופיה, אולי, במציאות, לא שמעת על המושג *שכל ישר*) ולמה הסנדהרין נמצאת בטבעת אם היא מושלת בכדור הארץ. בסך הכל הפרק נתן לנו הארה בנוגע לבעיות שיתעוררו בהמשך אבל אפשר להשתפר…

• #175247 הגב
      IceL
      משתתף

זה סהנדרין!

מה זאת אומרת למה נותנים גישה, עידן קורינו הוא חבר במועצה, למה שלא יהיה לו גישה?

וכמו שכתבתי שם, הסברתי את ההבדלים הגדולים מחולית, שאני לא יכתוב אותם שוב, אני מודה שלקחתי השראה, אבל עדין זה לא חולית!

• #175248 הגב
      ???
      משתתף

טרם הסברת מדוע לבתו יש גישה. זה כמו לומר שלבנו של ראש הממשלה יש גישה לדוח"ות של אבא'לה.

• #175250 הגב
      גל
      משתתף

אני קראתי אותו ביואל  ורואים בבירור
      שלא התייחסת אפילו לנקודה אחת שהעלינו כאן.
      לא הגהה, לא סגנון, לא הגיון, לא מדע, לא עלילה.

היה שלום וברוך שפטרנו.

• #175255 הגב
      IceL
      משתתף

דווקה להגהה ניסיתי להתיחס ברצינית, גם הספלר של הוורד וגם אני עברתי על זה פעמיים, מה עוד יש לעשות?

כל השאר- ככה אני כותב, לא נראה לך: אל תקרא!

• #175261 הגב
      Boojie
      משתתף

מפתיל זה נמחקו כמה תגובות שנוסחו בשפה לא ראויה שלא מקובלת בפורום זה. אני מתנצלת אם זה יצר בלגן מסוים בפתיל (הודעות ללא "אבא ואמא"), אבל משום מה ככה עובדת המערכת. כמו כן אני מתנצלת על הפיגור במחיקת ההודעות – בימים האחרונים הייתי עסוקה מהרגיל ולא היה לי זמן להתעמק בתוכן הפתיל. אם בעתיד אתם רואים שהודעות כאלו נותרות זמן ארוך מהרגיל בפורום, אתם מוזמנים לפנות אלי באימייל או באיסיקיו.
      וכאן אני רוצה להבהיר:

*הודעות המנוסחות בשפה לא הולמת, הכוללת קללות, נאצות או סתם שפה שמקומה לא יכירנה בפורום כותבים, יימחקו ברגע שאראה אותן. אם אותו אדם יחזור על השימוש בשפה לא הולמת, הוא יוחרם מהפורום – הווה אומר, כל הודעותיו העתידיות תימחקנה לאלתר!*

אני מקווה שאני לא צריכה להסביר *למה* הכלל הזה נקבע. אבל בעקרון, מילה אל כותבי הסיפורים – כשאתם מפרסמים סיפור, ולא משנה איפה, אתם צריכים להיות מוכנים נפשית לביקורת. אם אתם לא מוכנים לביקורת – *אל תפרסמו*. נקודה.

• #175263 הגב
      Boojie
      משתתף

מצד שני, מה אני יודעת?

• #175269 הגב
      ???
      משתתף
    • #175273 הגב
      שלמקו
      משתתף

שאלת, עניתי.

שמשות וכוכבים אחרים *לא* מתבססות על בעירה כימית. לעולם. בעירה כימית היא שיטה מאד לא יעילה, מלבד העובדה שהיא דורשת חמצן.

כוכבים מתבססים על היתוך גרעיני. לוקחים מימן והופכים אותו להליום. בתהליך הזה משתחררת *המון* אנרגיה.

עכשיו, אנרגיה משתחררת מכוכב לחלל בצורת קרינה. לקרינה, שהיא גל (לא מייפל) אלקטרומגנטי, ישנן תדירויות שונות שנותנות צבעים שונים. התדירות קשורה בקשר ישיר (גם אם לא ליניארי) לטמפרטורה. למשל- כאשר מחממים גוף חימום, הוא מתחיל להעלות את תדירויות הקרינה. בהתחלה הוא משחרר אינפרא-אדום (ולכן נראה שחור), וכשהטמפרטורה עולה, הוא הופך להיות אדום, שזוהי קרינה יותר אנרגתית.

(יש לשים לב שהפירוש הזה הוא פשטני מה ומתייחס לכוכב כאל גוף הומוגני ששולח קרינה לחלל כתלות בטמפרטורה בלבד. מעשית ישנו עניין של ספקטרום של אור שנשלח עקב תהליכי היתוך אך אין זה רלוונטי. הדבר הראשון שמהנדס לומד זה לשים לב מה קורה באופן כללי וכמה ממנו אפשר להזניח)

עכשיו, אם נתייחס לשמש כאל גוף הומוגני, אזי ככל שהשמש יותר חמה, כך הקרינה שהיא שולחת תהיה יותר אנרגתית, ובאורך גל יותר קצר. השמש שלנו, שהיא כוכב מנורמל, שולחת אור צהוב. כוכבים קרים יותר (ננסים אדומים למשל :) שולחים אור פחות אנרגטי, בצבע אדום. כוכבים קרים עוד יותר (ננסים חומים) שולחים קרינה בתחום הIR בלבד. כוכבים חמים יותר, לעומת זאת, כגון כוכבים צעירים או עם מפקד לוחץ, ישלחו קרינה אנרגתית יותר, בתחום הצבע הכחול. לכן שמם, ענקים כחולים. כוכבים אלו יראו יותר כחולים בהשוואה לשמש שלנו, כמו שהצבע השולט במערכת נמסיס הוא הצבע האדום. (כמובן, חורים שחורים לא נראים שחורים בגלל שהם קרים ופולטים קרינה מתחת לתחום האור הנראה אלא מסיבות שונות לחלוטין).

• #175275 הגב
      fff
      משתתף

סליחה, אבל מי שצר מוחין פה הוא אתה.
      אם אתה לא מוכן לקבל ביקורת בונה, אז אל תבקש ביקורות בכלל.
      זה לא נחמד להגיד אבל אל תכתוב פה אם אתה מצפה רק לדברים טובים.
      אתן לך שתי דוגמאות:הסיפור ענפים ששוכתב 4 פעמים ע"מ לשפרו.
      דבר נוסף-דוגמא אישית:גם אני רוצה לכתוב סיפור, ואני עובדת כבר שבוע על חיפוש של מקור מידע מסויים ע"מ שהוא יהיה מהיימן.

זה נכון שזה מדע *בדיוני*, אבל זה בכל זאת *מדע*.

• #175296 הגב
      Preacher 1
      משתתף

לא יודע אם הזכירו את זה – אבל כבר אמרו לך שהעלילה מזכירה קצת את חולית.

היא לא ממש מזכירה – אבל למען השם, למה בחרת את השם "קורינו" לחבר המועצה, או השליט, בסיפור?

קורינו הוא השם של המשפחה הקיסרית בחולית.

מציג 89 תגובות משורשרות
מענה ל־הקרב על לנדיס

You can use BBCodes to format your content.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

פרטים: